Black dress and zippers

19:17

Today's outfits is one of simplest I guess. I found this dress somewhere in my closet - I completely forgot about it and never actually wore it before. Morevoer, I acutally remember thinking it's too loose and oversize and not really in my style. Now I think differently and I find it amazing. It's made of good quality cotton, it has the perfect length and nice details - zippers on the front and on the back. You can zip them together and the dress gets a different shape, which is pretty functional. I wore it with black leather jacket, Misdesign bag and snake printed slipons.
Dzisiejszy zestaw jest szczególnie prosty i ubogi w dodatki oraz kolory. Tę luźną sukienkę znalazłam gdzieś w głębi mojej szafy - jeszcze nigdy nie miałam jej na sobie. Co więcej, pamiętam, że wydawała mi się zbyt workowata i nie do końca w moim guście. Teraz jednak uważam ją za ideał. Jest wykonana z dobrej jakości bawełny, ma odpowiednią długość i oryginalny element w postaci suwaków z przodu i z tyłu, które można ze sobą spiąć - w ten sposób nadajemy sukience zupełnie nowy fason, a wciąż jest luźna i wygodna. Dobrałam do niej skórzaną ramoneskę, torbę Misdesign i wężowe slipony.
Leather jacket - Zara, Dress - Front row shop, Bag - Misdesign, Sheoes - H&M, Sunglasses - Dolce&Gabbana

You Might Also Like

9 komentarze

 1. Wygodna sukienka oversize to jest to:) Super

  ReplyDelete
 2. Świetne buty.! :D4

  -------------------------
  esqedark.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. sukienka jest mistrzowska! Chętnie bym przygarnęła

  ReplyDelete
 4. Bardzo ładny zestaw. Oversize nigdy nie wyjdzie z mody, a zawsze gwarantował będzie wygodę. No i nietrudno tu wcale o look a la 1million $ :)

  ReplyDelete