Black poncho

16:02

I remember absolutely loving this black poncho last autumn - it's comfortable, functional and looks good. I guess it was impulse purchase but I don't regret it even though I don't really wear it anymore that often! Anyway, it seems perfect for out current weather than changes all the time and it's diffucilt to choose clothing apropriate to wear during all day. I usually wear this poncho with huge sweaters and that how I wore it this time - combined with black skinny jeans, pony hair Vagabond flats and big Acne inspired grey scarf.
Pamiętam, że jesienią byłam zachwycona tym ponczem - jest wygodne, funkcjonalne i wygląda ciekawie. Był to jeden z impulsywnych zakupów i choć go nie żałuję, to ponczo przydaje mi się znacznie mniej, niż wtedy. Przy obecnej, raczej niepewnej pogodzie sprawdza się za to świetnie - jest dosyć ciężkie i ciepłe, ale jednak przewiewne. Zazwyczaj noszę je w połączeniu z dużymi swetrami, aby zachować proporcje w całym stroju. W tym przypadku wybrałam ciepły beżowy sweter z Zary, czarne spodnie, płaskie buty Vagabond i szary szalik w stylu Acne.
Poncho - Mango (similar here and here), Sweater, pants, bag - Zara, Shoes - Vagabond, Scarf - Cubus (similar here nad here)

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Minimalistycznie, prosto i z klasą. Świetnie!

  ReplyDelete
 2. Mega fajna stylizacja! To ponczo i szal - ostatnio polubiłam sporo 'warstw' na sobie :) No i to surowe tło do zdjęć idealnie pasuje do minimalizmu tego wyglądu!

  Ściskam mocno,
  www.NIECH-PANI-PATRZY.blogspot.com
  __________________________________
  + a u mnie: look - how to kiss a boy, zapraszam!

  ReplyDelete
 3. woah, love it! x

  Maë from
  http://blackhairblackdress.blogspot.fr/

  ReplyDelete
 4. Idealny look! Skarpertki do wyciętych butów - ogromne brawo! I ten sweter, mimo, że widać tylko kawałek, totalnie przykuwa moją uwagę.

  ReplyDelete
 5. Absolutely love the Outfit, especially the combo of scarf and poncho! :)

  X

  Alina

  ReplyDelete
 6. love,love,love your style! Also, You all should checkout www.fixateboutique.com they are a new up and coming boutique that has been getting alot of buzz lately its also reasonably priced.

  ReplyDelete
 7. YES!
  Absolutely love this look!
  xo

  Enjoy the weekend, lovely lady!
  Greetings from Florida! ♥
  www.thekawaiiplanet.com

  ReplyDelete
 8. Mam beżowe ponczo, ale coś czuję, że w takim czarnym o wiele chętniej bym chodziła.

  ReplyDelete