Vagabond shoes with glittery socks

15:37

I always thought that wearing long socks with sandals or sneakers is a trend completely not for me since I'm not that extravagant at all. Also, I felt like it's something only for girls with long, skinny legs - it's obvious that socks shorten your legs (just like ankle boots do). This time it was a spontanous choice. I wore my new Les Eclaires sweatshirt with leather motif finished with fringes, black bermudas and elegant Vagabond laced up shoes. I felt like this outfit needed one strong element so I chose the glittery socks you could see on my instagram (worn with white Adidas sneakers). I guess I'm more into accessories like this right now so I see myself wearing them also with summer dresses - I'm sure this combination will look fantastic!
Zawsze wydawało mi się, że długie skarpetki do sandałów czy sportowych butów to trend nie dla mnie, bo nigdy nie pozwalałam sobie na tak dużą ekstrawagancję. Poza tym, wydawało mi się, że to moda dla osób z bardzo szczupłymi i długimi nogami - taki poziomy pasek znacznie skraca (tak jak i buty za kostkę). Tym razem był to bardzo spontaniczny wybór. Założyłam nową bluzę od Les Eclaires ze skórzanym motywem wykończonym frędzlami i czarne bermudy, a do tego eleganckie sznurowane buty z Vagabond. Czułam jednak, że przydałby się mocniejszy element w tej stylizacji i padło na brokatowe skarpetki, które jak widzieliście ostatnio na instagramie założyłam do białych Adidasów. Teraz chyba przekonałam się już do takich akcesoriów i na pewno będę wykorzystywała je w moich codziennych zestawach - w połączeniu z letnimi sukienkami również będą fantastycznie grały!
Jumper - Les Elcaires, Shorts - H&M Trend, Shoes - Vagabond, Socks - COS, Sunglasses - Dolce&Gabbana, Watch - Daniel Wellington

You Might Also Like

10 komentarze