Printed skirt and skinny scarf

13:21

I guees I need autumn to come to realize how much I actually like preparing my wardrobe for the new season - new clothing, new trends and completely different weather and all of that mean fresh ideas for the outfits and usage of the accessories I already have. I haven't really switched to the cooler weather yet so I keep on wearing skirts with bare legs. I do wear more layers and soft colours though. In this outfit I'm showing you the skinny scarf trend which means wearing a scarf like a tie (and that's how I call it). You could see it on the runway in Prada, Saint Laurent or Gucci fashion shows. I find this trend a fantastic variety for the everyday outfits. It makes the look more nonchalant but it's perfect for the elegant ones too. You can find these scarfs in most of the chain stores now (I linked some of them below so feel free to check it), yet I decided to use a belt from one of my dresses and it looks great, so I recommend  you checking your closets too before buying the scarves, who knows what's in there? I'm sure I'll get another one in different colour though. The rest of my outfit is rather simple - I wore printed skirt with a basic white thsirt and long, black vest.
Z nadejściem każdej jesieni zdaję sobie sprawę, jak bardzo lubię kompletować garderobę na nowy sezon. To nie tylko nowe ubrania, ale i nowe trendy oraz zupełnie inna pogoda - a więc świeże pomysły na stroje i wykorzystanie dodatków, które już mam w szafie. Jeszcze nie przestawiłam się na chłodniejszą pogodę, więc ciągle przemycam do swoich stylizacji elementy letnie i chodzę w spódnicach, jednak stawiam na więcej warstw i raczej stonowane kolory. W tym stroju po raz pierwszy pokazuję Wam trend "skinny scarf", czyli na cienkie szaliki zawiązane w okół szyi (ja mówię na to krawaciki), który widoczny jest w kolekcjach takich marek jak Prada, Saint Laurent czy Gucci. Jest to fantastyczne urozmaicenie prostego stroju, nadaje trochę nonszalancji   i świetnie sprawdza się również w bardziej eleganckich stylizacjach. Takie szaliki można znaleźć teraz w wielu sieciówkach (kilka propozycji podlinkowałam Wam na dole), jednak ja wykorzystałam długi pasek od jednej z moich sukienek i sprawdza się idealnie - poszukajcie we własnych szafach! Na pewno zaopatrzę się również w inne wersje kolorystyczne i będę je nosić na co dzień! Reszta stroju jest raczej stonowana - wzorzystą bawełnianą spódnicę połączyłam z białym tshirtem i czarną, długą kazmielką.

Vest - H&M (here and here), Tshirt - Zara, Skirt - H&M Trend, Shoes - Parfois (here and here), Scarf - River Island (similar here, here and here)) Sunglasses - Newdress

You Might Also Like

11 komentarze