Total denim

20:30

Current warmer weather definitely motivates me to wear skirts and dresses more often than I used to during autumn and winter, which makes me realize how many various outfits I can create using the clohing I already have and haven't shown you yet. I'm pretty sure I had published a denim total look in the past but clearly not with this oversized Lvei's jacket. This outfit is quite simple but I really feel this vintage vibe here and I actually love it! I wore this jacket with button denim skirt from Stradivarius, cashmere H&M sweater and Vanagbond leather ankle boots and that's something I could wear everyday.
Cieplejsza pogoda zdecydowanie motywuje mnie do wybierania zestawów z sukienkami i spódnicami, po które w ostatnim czasie zupełnie nie sięgałam - dzięki temu okazuje się, że jest jeszcze wiele możliwości połączenia ze sobą ubrań, które tworzą zestawy niepokazywane jeszcze na blogu. Na pewno w przeszłości publikowałam tu dżinsowe total looki, ale stroju z tą oversize'ową kurtką Levi's na pewno jeszcze nie było - całość wygląda naprawdę zwyczajnie, jednak według mnie czuć tutaj klimat vintage, który niesamowicie mi się podoba! Do kurtki dobrałam dżinsową spódnicę z guziki ze Stradivariusa, kaszmirowy sweter z H&M i skórzane botki na obcasie Vagabond.
Denim jacket - Levi's, Skirt - Stradivarius, Sweater - H&M, Shoes - Vagabond, Bag - Akira (similar here and here), Belt - Lee, Necklace - Shashi, Sunglasses - Dolce&Gabbana

You Might Also Like

9 komentarze

 1. Absolutely love this double denim combo. x

  www.ashrealasitgets.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. genialne połączenie dwóch różnych odcieni dżinsu :)

  ReplyDelete
 3. You look gorgeous! You follow all of the trends of the moment.

  ReplyDelete
 4. Beautiful outfit! Love your jacket and how you styled it!
  www.sanssouci.website

  ReplyDelete
 5. Czadowa spódnica! Rzeczywiście zestaw wygląda trochę na rebel i trochę na vintage :D
  Zapraszamy na newsy o trendach -> https://lavel.pl/trendy-kolorystyczne-na-sezon-jesienzima-2016/

  Pozdrawiamy,
  Lavel.pl

  ReplyDelete