Fringe skirt and denim jacket

22:41

I absolutely love tassels and that's not even a news here. Once I see something pretty with fringe I can't resist on buying it. This skirt is one of the pieces I actually have (and I have quite a lot) and I showed it to you last summer and winter in the outfit prepared for Avanti magazine. Most people think it's too elegant for everyday sets but as you can see I feel differently about it. I love wearing this skirt with oversized tshirts and Vagabond ankle boots. I'm currently obsessed with the vinage Levi's jacket and I think it perfectly plays with the rest creating this indie kind of vibe. 
Jestem wielką fanką ubrań i dodatków z frędzlami, ale to na pewno nie jest dla Was nową wiadomością. Gdy tylko widzę coś zdobione takimi detalami od razu się zakochuję i właściwie nie potrafię powstrzymać się przed zakupem - zresztą to samo mam z włosiem. Jedną z moich największych ubraniowych perełek jest spódnica z Zary, którą pokazywałam Wam zeszłego lata oraz przy publikacji w Avanti. Większość osób uważa, że jest nieco zbyt elegancka na co dzień - za to ja, jak widać, mam zupełnie odmienne zdanie. Ostatnio uwielbiam połączenie tej spódnicy z luźnym tshirtem, botkami za kostkę z Vagabond, oraz kurtką dżinsową z Levis'a, którą noszę dosłownie non stop.
Denim jacket - Levi's, Skirt - Zara (similar here and here), Top - H&M Trend, Boots - Vagabond

You Might Also Like

7 komentarze

 1. super bardzo mi się podoba. Uwielbiam takie kurtki, sama mam podobną!

  ReplyDelete
 2. wow, you look so cool. Love your jeans jacket.

  ReplyDelete
 3. uwielbiam tę kurtkę! <3

  www.casper-fashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. I love the fringe skirt, it is so festive and the way you styled it down with the oversize jean jacket is really cool. A great everyday outfit! x

  blackhairblackdress.com

  ReplyDelete
 5. Witam. Gdzie zakupiłaś kurtkę?
  Pozdrawiam, Asia

  ReplyDelete